E412 (E 400-499 Gomat , trashese , stabilizues dhe emulsifiers)
emër :

çamçakëz guar

grup : i rrezikshëm
paralajmërim : Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje .
koment : Marrë nga fara e Cyamoposis tetragonolobus , një bimë e rritur në Indi . Përdoret për të ushqyer bagëtinë në Shtetet e Bashkuara . Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje . Ul nivelin e kolesterolit në gjak .
produkt Count përbërësit
Meingast - Kaiseremmel
Fajita dinner kit
Billa - Schinken-Ei Sandwich
(0)|(20) ½ e gjelbër
Rreziku i Alergjia
nitrat natriumi
Kancerogjen !
carrageenan
Ulcerat dhe kancer .
Çamçakëz Locust bean
Mund të ulur kolesterolin në gjak .
çamçakëz guar
Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje .
çamçakëz xanthan
Kujdes !
çamçakëz guar
Është e mundur të shkaktojë alergji .
Shurup fruktoza - glukozë
Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
nitrat natriumi
Mund të shkaktojë iritim të syve dhe të lëkurës , gulçim , marramendje dhe dhimbje koke , të dëmshme nga mbytje .
Acetate natriumi
Kujdes në rast të mbindjeshmërisë nga uthull !
acid laktik
Kushtoj vëmendje kur konsumohen nga fëmijët e vegjël ose foshnjat !
Difosfat
Doza e lartë mund të prishin raportin normal të kalciumit dhe fosforit në trup .
Aromë artificiale
Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
erythorbate sodium
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Lecithin
Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
Gliceride të acideve yndyrore
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Bikarbonat natriumi
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
acidet yndyrore
Jo për përdorim nga VEGJETARIANËT !
Acetiluar adipat distarch
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
maltodextrin
Të shmanget nga njerëz me intolerancë gluten .
Dr. Oetker - Pizza Tradizionale Diavola
Bündner Gerstensuppe (Bon Chef)
Kartoffel Creme-Suppe
Weight Watchers - Herzhafte Gulaschsuppe mit Rindfleisch
Hot Pockets Tomate Mozzarella
Magic classic
Galaxy ball vanilla ice cream with cocoa coating
1 - 10 nga totali 3452