Názov :

vápnik

skupina : minerály
Ľudské telo obsahuje asi 1-2 kg vápnika nájdené v kostiach a zuboch. Menšia časť sa nachádza v tekutine a bunkových štruktúr v tele. Veľká časť kosti je neustále aktualizovaný. Denne od nich a obnoviť 700-800 mg vápnika.

Hlavnou funkciou vápnika je poskytnúť tvorbu kostí - je konštrukčný prvok, ktorý určuje jej pevnosť a hustotu. Okrem toho, minerálne vykonať ďalšie dôležité fyziologické funkcie, - podieľa sa na nervovom rozrušení a svalové kontrakcie, ako aj na činnosť srdcového svalu. Ak je množstvo denného vápnika v potrave je nedostatočná, pod prísnou kontrolou hormonálneho systému, telo získanie položky z kostí.

Hlavným zdrojom vápnika je jedlo. Časť, ktorá vedie z čreva do telových tekutín je biologicky absorbovaný vápnika pre organizmus. Prvok je absorbovaný odlišne pre rôzne druhy tovaru. Napríklad, v špenáte a obilnín príjmu vápnika z čreva je nižšia vzhľadom k prítomnosti v týchto potravinách šťaveľovej kyseliny. Asimilácia vápnika je ťažké v prípade diabetu alebo pri užívaní niektorých liekov. Ale pre realizáciu procesu vyžaduje tuku rozpustné vitamíny A a D.

Mliečne potraviny obsahujú najviac vápnika a vysokú biologickú dostupnosť prvku. Poskytujú o 75% dennej potreby vápnika. Vedúce postavenie v tomto ohľade je jogurt, ktorý je nielen vynikajúcu chuť, ale aj s najvyšším počtom vstrebateľného vápnika. Denné zaradenie do jedálnička znižuje riziko osteoporózy a je najúčinnejší spôsob, ako zabrániť ochorenia. Čo je to väčšinou platí pre ľudí, ktorí nemôžu tráviť laktózu v mlieku - 47% z nich trpí osteoporózou.

V súčasnej dobe, osteoporóza je vážny zdravotný a sociálny problém pre spoločnosť. Je charakterizovaná progresívnou pokles kostnej hmoty a zhoršenie jeho mikroštruktúry - kosť sa stáva krehkým a krehká aj po miernom mŕtvici. Jedným z rizikových faktorov pre osteoporózu je vek. Ako ľudia starnú, strata kostnej hmoty môže dosiahnuť až 30-40% žien a 20-30% u mužov. Ohrozené a mladí ľudia vzhľadom k rastu kostí. Sú potrebné až 1500 mg vápnika za deň, a štúdie ukázali, že diétne dostane 50-60% tejto sumy. Pravidelná konzumácia potravín s vápnikom je nevyhnutné pre budovanie silných kostí a prevenciu osteoporózy.

Bolo zistené, že vápnik reguluje krvný tlak. Existuje úzka súvislosť medzi vápnika v potrave biologicky absorbované a znižuje vysoký krvný tlak. Nepochybne, udržiavaní normálnej telesnej hmotnosti, je jedným z hlavných spôsobov na úpravu krvného tlaku.

Vápnik tiež znižuje riziko rakoviny hrubého čreva väzbou mastných kyselín a žlčových kyselín z potravy, ako je napríklad odstránenie podráždenie hrubého čreva. Nedávne štúdie ukazujú tiež priaznivý vplyv prvku. Jej vysoký obsah v potravinách znižuje tvorbu obličkových kameňov. Množstvo 850 mg vápnika za deň je dostatočné pre efektívne odstránenie oxalátov z tela a môžu byť dodávané z jogurtu so zníženým obsahom tuku. Vápnik je spoľahlivá bariéra, aby sa zabránilo črevných ochorení. Spája mnoho prospešných mikroorganizmov v črevnej sliznici a tvorí biologickú plienky. Z uvedenej vyššie uvedeného je zrejmé, že vápnik je zapojený v mnohých dôležitých fyziologických procesov. Konštantná nedostatok prvku môže viesť k vážnym dôsledkom pre kostru a normálnu funkciu tela.
produkt gróf zložky
mandlemandle (7) (0)
sezamsezam (2) (0)
petržlenpetržlen (6) (0)
JablkoJablko (7) (0)
ParadajkaParadajka (5) (0)
CitrónCitrón (5) (0)
šošovkašošovka (13) (0)
MrkvaMrkva (7) (0)
MandarínkyMandarínky (5) (0)
Cibule (7) (0)
1 - 10 z celkového počtu92