E202 (E 200-299 preservatives)
emër :

sorbate kalium

grup : i dyshimtë
paralajmërim : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
koment : Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
produkt Count përbërësit
adorns majonezë
Tommi
Heber - lajthi briosh
(0)|(17) çamçakëz guar
Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje .
Shurup fruktoza - glukozë
Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
vaj vegjetal hidrogjenizuara
Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
acid sorbic
Ngacmues mundur të lëkurës
sorbate kalium
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
Alfa- tocopherol
Mund të shkaktojnë gastrit ose inflamacion të lëkurës , qarkullimin dëmtuar , dhe methemoglobinemia ( të dëmtuar transportin e oksigjenit nga gjaku tek indet e trupit ) .
Aromë artificiale
Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
karbonat kalciumi
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
argjend
Shmangni përdorimin .
flori
Shmangni përdorimin .
propionate kalcium
A mund të shkaktojë migrenë koke .
acid Askorbik
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
Lecithin
Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
saharoze
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Gliceride të acideve yndyrore
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Esteret e mono / acidit diacetylated tartaric
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
kripë
të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
karin ketchup
somersby
salcë Aegean - 305g
- Mustardë 140g
mustardë - 3kg
кроасан 22 карата - ДУЕТ (шоколад и ванилия)
7 Days Max - шоколад
1 - 10 nga totali 3365