E100 (E 100-199 ngjyra)
emër :

curcumin

grup : i sigurt
paralajmërim : ekstrakt shafran i Indisë
koment : Përgatitur nga rrënjët e shafran i Indisë por mund të prodhohen në mënyrë sintetike . perdorura në djathë, margarinë , pjekur ëmbëlsirat .
produkt Count përbërësit
çamçakëz sugarless me sheqer diabetik dhe shije me shije frute
(1) phenylalanine
Efekti i phenylalanine dhe stimuluesve dhe ilaqet kundër depresionit . ajo përmirëson funksionin e trurit dhe kujtesës (dhe sipas disa - dhe aktivitetit seksual ) , dhe ul oreksin dhe nevojë për gjumë . phenylalanine është një amino acid thelbësor i përfshirë në ndërtimin e proteinave në trup .
|(19) Butyl anisole hidroksid ( BHA )
mutagjene mundshme
Acesulfame -K
Kjo mund të jetë një kancerogjen .
aspartame
A mund të shkaktojë reaksione alergjike .
Shurup fruktoza - glukozë
Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
erythrosine
shkakton ndjeshmëri
acid malik
Kushtoj vëmendje kur konsumohen nga fëmijët e vegjël ose foshnjat !
sorbitol
Efekt laksativ !
mannitol
A mund të shkaktojë diarre, dëmtim të funksionit renal , të përzier , të vjella .
eritritol
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
curcumin
ekstrakt shafran i Indisë
lycopene
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
acid fumarik
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
Lecithin
Doza e lartë mund të çojë në çrregullime të stomakut, oreks shtypjen , dhe djersitje të rënda .
acid citric
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
acid tartarik
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
acid fosforik
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
glicerinë
Në sasi të mëdha të çon në dhimbje koke , etje , vjellje, dhe nivele të larta të sheqerit në gjak .
oksigjen
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
polydextrose
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Wrigley -it 5 \
HIPP mollë butë 200ml lëng 4 m . .
çamçakëz me salcë molle
razheno-pshenichen bukë Niteks
lëng kaktus Queens
valët çamçakëz
Kroki
Сладолед - Тирамису
(0)|(18) alginate natriumi
Kujdes !
carrageenan
Ulcerat dhe kancer .
Çamçakëz Locust bean
Mund të ulur kolesterolin në gjak .
çamçakëz guar
Mund të shkaktojë të përzier, vanitet dhe dhimbje .
çamçakëz tara
Rreziku i mbytje !
Shurup fruktoza - glukozë
Konsumi në sasi të mëdha është e rrezikshme për shëndetin .mëlçisë nuk arrin të përpunojë atë menjëherë në energji dhe konverton atë në yndyrë . Rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare, rezistenca e insulinës dhe diabetit .
vaj vegjetal hidrogjenizuara
Rrit sasinë e kolesterolit të keq , dhe është një faktor në përgatitjen e sëmundjeve kardio -vaskulare . Më shumë të rrezikshme se yndyrna shtazore . Besohet ajo shkakton shumë sëmundje të tjera : Alzheimer , kanceri, diabeti , çrregullime të funksioneve të mëlçisë takojnë .
Karamel ( amoniak sulfite )
Për fëmijët është veçanërisht e dëmshme , mund të shkaktojë hyperactivity .
sorbate kalium
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore negative
Difosfat
Doza e lartë mund të prishin raportin normal të kalciumit dhe fosforit në trup .
karboksimetilceluloze
Problemet e zorrëve . ndaluara për foshnjat !
Aromë artificiale
Ajo ka pacaktuar efektet në shëndetin e . Është e preferueshme që të mos konsumojnë atë .
curcumin
ekstrakt shafran i Indisë
carotenes
Mund të njollë dhëmbët dhe lëkura
Gliceride të acideve yndyrore
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
Bikarbonat natriumi
Nuk ka dëshmi të efekteve anësore .
dyllë blete
A mund të shkaktojë reaksione alergjike .
kripë
të nevojshme nga trupi , por në sasi të vogla .
Млечен шоколад с пълнеж с аромат на ябълка и канела(30%) и пълнеж с ябълки и канела(20%)
1 - 10 nga totali 1669